Czym są murki oporowe
Z pewnością wszyscy wiemy jak wyglądają murki oporowe, jednak dla tych którzy nie wiedzą w dalszej części niniejszej podstrony znajduje się opis czym tak naprawdę są murki oporowe oraz jak wyglądają. Pod artykułem znajdują się przykładowe zdjęcia zrealizowanych murków.
Otóż murek oporowy jest to element małej architektury ogrodowej, który stosowany jest podczas różnicy poziomu gruntu jako przegroda – swego rodzaju płotek – pomiędzy różnicą poziomów.
Kilka słów na temat zastosowania
Przeważnie murki mają kilka zastosowań, oto kilka z nich:
- skalniaki
- służą jako siedziska
- blisko schodów jako policzki
- przy ogrodzeniach
Murki oporowe w przestrzeni
Z całą pewnością murki są niezwykle ciekawym elementem w ogrodzie, przede wszystkim potrafią nadać specyficzny charakter otoczeniu, w którym są umiejscowione. W przypadu kiedy są niereguralne oraz długie zachęcają do przejścia obrzeżem oraz kierują wzrok w kolejne zakątki ogrodu. Oczywiście od nas zależy w jaki sposób oraz w jakim kierunku murek oporowy będzie podążąć. Przykładowo jeśli chcemy optycznie wydłużyć nasz ogród warto zastosować technikę „uciekania” murka w ziemię, dzięki czemu uzyskamy efekt wydłużonego ogrodu. Murki oporowe świetnie komponują się też z elementami elewacji budynków, ich zastosowanie jest naprawdę ogromne. Ogranicza nas przeważnie wyobraźnia – Nasza firma z pewnością zrealizuje nawet najbardziej skomplikowane pomysły dotyczące murków oporowych.
Rodzaje murków oporowych
– suche – ten rodzaj murków należy do najprostszych w wykonaniu. Suche murki oporowe to bowiem skarpa wyłożona kamieniami. Budować je można z płaskich kamieni dowolnego rodzaju, układając jedne na drugich. Zasada układania jest taka, by na samym dole znajdowały się największe kamienie, a na górze najmniejsze. Wysokość tego rodzaju murków oporowych ogranicza się przeważnie do 60 cm.
– murowane – do budowy tego rodzaju murków wykorzystuje się zaprawę murarską. Do wzniesienia murowanego murka niezbędne mogą okazać się kamienie, cegły czy np. bloczki z betonu komórkowego. Wyjątkowo dobrze prezentują się murki z cegieł klinkierowych.
– betonowe – można powiedzieć, że ten rodzaj murków jest dużo bardziej wymagający od murowanych, ponieważ powyżej wysokości 120 cm powinno stosować się zbrojenie z drutu. Poza tym murki oporowe betonowe, po profesjonalnym zrealizowaniu – co gwarantuje nasza firma – prezentują się naprawdę pięknie.
– prefabrykowane – to tak naprawdę murki oporowe suche, w których kamienie naturalne zostały zamienione ceramicznymi lub betonowymi elementami fabrycznymi.
– kwiatowe – ten rodzaj murków również nie różni się wiele od suchych. Główna różnica polega na zasadzeniu bylin pomiędzy poziomymi szczelinami w konstrukcji.
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani stworzeniem przez Ogrody Marzeń murków oporowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Z pewnością zrealizowane przez nas murki oporowe spełnią Państwa oczekiwania. Nasze realizacje można obejrzeć na poniższych zdjęciach. Przypominamy również, że zajmujemy się też usługami brukarskimi i z tego miejsca zapraszamy na podstronę, w której umieściliśmy informacje na ten temat.
Zachęcamy też do działu ogrody nowoczesne, jak i również na podstronę opisującą pielęgnację ogrodów.